Kocaeli, TURKEY
+90-850-532 67 19
info@tulparlabs.com

Yerli Drone Üreticisi Tulpar Labs yeni Teslimat Dronunu Tanıttı

Yerli Drone Üreticisi Tulpar Labs yeni Teslimat Dronunu Tanıttı

Dronla teslimat, günümüzün üzerinde yoğun çalışılan konularından biri, ABD’de Walmart, UPS, Fedex bu konuda önde gelen firmalardan. Avrupa bölgesinde ise DHL’in başı çektiğini görüyoruz. Afrika kıtasında ise Zipline uzun zamandır çalışmalarını sürdürüyor.

Ülkemizde ticari cihazlarla bir kaç amatör çalışma yapılmış olsa da, henüz profesyonel anlamda bu konuda bir çalışma yoktu.

Resim : TulparLabs

Tulpar Labs’ın 2 yıldır ARGE projeleri arasında olan, otonom teslimat sistemleri, nihayet kullanılabilir noktaya ulaştı.

6.5Kg taşıma kapasiteli TL-W1 Vinç sistemi, Tulpar Labs dronlarına takılabildiği gibi, DJI gibi tanınmış drone üreticilerinin gövdelerine de entegre edilebiliyor.

PWM, PPM, Uart ve ya Mavlink üzerinden kontrol edilebilen vinç sisteminin tüm mekanik ve elektronik tasarımı, Tulpar Labs mühendisleri tarafından yapıldı ve yerli olarak üretildi.

30 metrelik halata sahip sistemin kendi ağırlığı ise sadece 750gr. Saniyede 50cm hızla çalışan sistemin hızı gerekirse değiştirilebiliyor.

Sistem üzerinde 2 adet kamera bulunuyor. İlk kamera dronun uçuşu sırasında kullanılırken, diğeri ise iniş bölgesine bakıyor ve paketin bırakılacağı bölgeyi gösteriyor.

Değiştirilebilir rüzgarlık ile paket dronun altına çekildiğinde, uçuş sırasında salınıma girmesi ve cihazın dengesini bozması engelleniyor.

Şimdilik Kocaeli bölgesinde test çalışmaları devam eden teslimat sistemi için SHGM ile izin görüşmeleri devam ediyor.

Bir kaç yıl içinde bu cihazlar paketlerinizi evlerinizin önüne bırakmaya başlayabilir.