Kocaeli, TURKEY
+90-850-532 67 19
info@tulparlabs.com

Amazon, ABD’de Dronla Teslimat için gerekli izinleri aldı

Amazon, ABD’de Dronla Teslimat için gerekli izinleri aldı

Dünyanın en büyük ürün sağlayıcılarından biri olan Amazon, Amazon Prime Air isimli hizmeti için, Amerikan Havacılık Dairesi (FAA)’dan gerekli izinleri almayı başardı.

Uzun zamandır bu izni almak için uğraşan Amazon’un aslında en büyük problemi FAA’nın, görüş dışında izin vermek istememesiydi. Yani dronun her zaman pilotun göz ile görebileceği mesafede uçmasını istiyorlardı, ki bu dronla teslimat için en büyük engellerden biriydi.

FAA’nın bu konuda ne gibi bir sebeple geri attığı net olmamakla birlikte, muhtemelen NASA tarafından bir süredir üzerinde çalışılan İHA’lar için GSM bazlı bir mini hava trafik kontrol sisteminin kullanılacağı söylentiler arasında.

Bu sistem ile her dronun üzerinde bir mobile verici olacak ve geniş bant ağ üzerinden cihaz telemetri bilgileri merkezi bir sistem ile paylaşılacak. Merkezi sistem üzerindeki operatör hem İHA’ları hem de ticari uçuşları takip ederek, olası bir tehlikeli yakınlaşma durumunda operatörleri uyarabilecek.

Merkezi sistemin direk İHA’lara müdahale edebilmesi şimdilik söz konusu değil.

Fedex, Airbus, ve Boeing FAA’dan BLOS uçuş için izin almaya çalışıyor. ( BLOS – Beyond Line of Sight – Görüş Ötesi Uçuş, operatörün gözle cihazı göremediği uzun mesafeli uçuşlar anlamına geliyor. )

Amazon, Fedex ve UPS, kargo taşıyabilen dronlar geliştirirken, Boeing ve Airbus, drone taksiler üzerine çalışıyor.

Los Angeles Times‘in bildirdiğine göre, Amazon Air Prime, FAA tarafından “air carrier” yani hava taşıyıcısı olarak sınıflandırıldı ve izin bu şekilde verildi.

Ancak verilen izin, serbest ticari uçuşların başlamasından önce bir deneme süresi öngörülüyor. Bu testler muhtmelen California civarında başlayacak.

Open chat