Kocaeli, TURKEY
+90-850-532 67 19
info@tulparlabs.com

ABD Donanması, Denizaltılarına dronla sevkiyat gerçekleştirdi

ABD Donanması, Denizaltılarına dronla sevkiyat gerçekleştirdi

Resim Hakkı Michael B. Zingaro ABD Donanması

ABD Donanması, Ohio sınıfı balistik füze denizaltısı USS Henry Jackson’a 19 Ekim 2020 tarihinde, başka bir gemiden dronla paket sevkiyatı gerçekleştirdi.

Yayımlanan videoda, ufak bir paketi denizaltı güvertesine bıraktığı görülen dron, paketi bıraktıktan sonra, kalkış yaptığı gemiye geri döndü.

Operasyon manuel uçuşla gerçekleştirildi. Paketin içeriği açıklanmadı. Ancak bu zaten bir test uçuşu idi.

Donanma tarafından, resimlerle beraber paylaşılan notta, bunun bir test uçuşu olduğu belirtildi.

Dronla paket bırakmanın bir diğer kullanım alanı da, radyo sessizliğinin gerektiği durumlarda, gemiden gemiye mesaj iletmek.

Dronların kullanımı da radyo frekanslı vericilerin kullanımını gerektiriyor olmakla beraber, otonom kullanımda bunlara ihtiyaç bulunmuyor.

2. Dünya savaşı sırasında, pilotlar radyo ile ileşim kurulamadığı durumlarda gemilere, içine ağırlık koyulan bez paketlerle mesajlar iletiyorlardı. Geminin üzerinden düşük irtifada geçen pilot, paketi güverteye bırakıyordu.

Resim Michael B. Zingaro ABD Donanması

Bu test, dronla, bir denizaltıya iletilen ilk paket. Muhtemelen son olmayacak. Hali hazırda hemen her ABD donanma gemisinde dron bulunuyor. Ancak bunlar gövde kontrolü vb işler için kameralı ve kısa menzilli cihazlar. Ancak görünen o ki, daha uzun menzilli ve daha büyük cihazlar da gemilerdeki yerini alacak.

ABD Donanması, 3 yıl öncesine kadar DJI dronlarını kullanıyordu. Çin’li DJI’ın uçuş datalarını, Çin anakarasına gönderdiğine dair ciddi şüpheleri bulunan ABD yönetimi, önce ordu ve donanmada, daha sonra tüm kamu kurumlarında DJI cihazlarının kullanımını yasakladı.

Kaynak : Navy Times